صفحه اصلی
loading...
 
 
 

۵ فیلم درباره ۵ شهید زن انقلاب و دفاع مقدس

پنج فیلم با موضوع «دختران شهید» تولید می‌شود. این پنج فیلم در قالب مستند- داستانی ساخته می‌شود و قرار است تا از طریق آنها، گروهی از شهدای گمنام و کمتر معرفی شده انقلاب و دفاع مقدس به جامعه و خصوصاً نسل جوان معرفی شوند.
به گزارش کیهان، «روح‌الله سهرابی» قائم‌مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس با اعلام این خبر، اظهار داشت: در طول سا‌ل‌های گذشته بخش عمده‌ای از انرژي بخش‌های فرهنگی کشور صرف ساخت فیلم درباره شخصیت‌های شناخته شده و قهرمان‌های این عرصه شده است اما در میان شهدا چهره‌های گمنام و مظلومی وجود دارند که زندگی آنها و نیز ایستادگی آنها بر پای ارزش‌های انقلاب می‌تواند سرمشق بسیاری از مردم به‌خصوص نسل جوان باشد. به همین دلیل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس برای شناساندن این شهدا اقدام به ساخت فیلم‌هایی در قالب مستند- داستانی در خصوص این شخصیت‌ها خواهد کرد و در مرحله اول زندگی زنان شهید «شهیده اسکندری»،‌«شهربانو نجاتی»، «ناهید فاتحی کرجو»، «سکینه نیک‌نژاد»، و «طاهره هاشمی» را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

وی با اشاره به تولید این آثار در آینده بسیار نزدیک، گفت:‌«وجه تشابه این پنج شهید مظلومیت آنهاست که همه آنها از قربانیان ترور هستند. این شهدا با وجود سن و سال اندک، شناخت و بینش دقیقی از انقلاب داشته و در راه دفاع از آرمان‌های انقلاب به شهادت رسیدند. فیلم‌های این شهدا نیز توسط کارگردان‌های جوان و خلاق تولید می‌شود.»

براساس این گزارش،‌«شهیده اسکندری» در مرداد سال 1363 در حین کمک به مجروحان جنگ در آبادان به شهادت رسید. «شهربانو نجاتی» در چهارم فروردین سال 1358 در گنبد توسط ضد انقلاب به شهادت رسید. «ناهید فاتحی کرجو» نیز در آذر سال 1361 در سنندج توسط نیروهای کومله شهید شد. «سکینه نیک‌نژاد» در بهمن سال 1360 در کرج توسط منافقین ترور شد.

گفتنی است سال گذشته نیز انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس اقدام به تولید آثار مستند- داستانی نمود که از آن جمله می‌توان به فیلم «بالاتر از ابرها» ساخته الیاس بابایف با موضوع زندگی و شهادت شهیده «مریم فرهانیان» اشاره نمود.
« خبر قبلیخبر بعدی »