صفحه اصلی
loading...
 
 
 

عملیات ظفر ۵

عملیات در 3 استان عراق

عمليّات ظفر 5 در تاريخ 22/10/66 با رمز مقدس «يا‌زهرا(س)» در عمق 200 كيلومتري خاك عراق (استانهاي كركوك، دهوك و دياله) با هدف انهدام مراكز نظامي دشمن شروع مي‌شود.
رزمندگان اسلام متشكل از تيپ مالك اشتر و گردان شهادت ـ كه از مدتها قبل نزديك مرز تركيه و در ميان كوهستان آماده حمله بودند ـ با همكاري حزب دمكرات كردستان عراق در نخستين ساعات بامداد از سه محور (عماديّه ديرلوك، ديرلوك ـ شيلاديزه وكلاتي ـ ديرلوك) به مواضع دشمن يورش مي‌برند.

رزمندگان اسلام در محور اول با هجوم به پايگاههاي مستقر در اطراف شهر ديرلوك، واقع در استان دهوك، ضربات سهمگيني به دشمن وارد مي‌آورند و كلية راههاي ارتباطي از جمله جادة مهم عماديه ـ ديرلوك را قطع و هرگونه عكس‌العمل را از بعثيان سلب‌مي‌كنند و پس از قلع و قمع ارتش عراق، پيروزمندانه وارد شهر ديرلوك مي‌شوند. مراكز دولتي، نظامي، ساختمان استخبارات مركز حزب بعث و بخشداري اين شهر به آتش كشيده مي‌شود و رزمندگان با حمله به پايگاههاي مستقر بر كوههاي مشرف به ديرلوك 4 مقر گردان را تصرف مي‌كنند و علاوه بر كشته و زخمي ‌كردن بيش از 500 نفر از دشمن، تعداد 260 تن از آنها را به اسارت در‌مي‌آورند. همچنين 36 پايگاه حفاظتي مشرف بر شهر را منهدم مي‌كنند و تعداد 7 دستگاه خودرو نظامي، يك دستگاه نفربر زرهي صدها قبضه سلاح سبك و نيمه‌سنگين را به غنيمت مي‌گيرند.
رزمندگان عمل‌كننده در محور دوم، پايگاه مندليه در 7 كيلومتري شهر كركوك در 150 كيلومتري عمق خاك عراق را مورد حملة بي‌امان خود قرار‌«ي‌دهند و ضربات سختي در اين محور به دشمن وارد مي‌آورند. تكاوران تيپ 75 ظفر و نيروهاي حزب دمكرات كردستان عراق، در محور دوّم به گردان 16 از تيپ 22 حمله مي‌كنند وعلاوه بركشته و مجروح كردن 200 نفر از دشمن، 80 نفر از آنها را نيز به اسارت مي‌گيرند. همچنين چندين دستگاه تانك و نفربر، 20 دستگاه كاميون و ديگر ادوات نظامي دشمن را در اين محور منهدم مي‌كنند.
نيروهاي تحت امر قرارگاه رمضان در محور سوّم، همزمان با محور اوّل، مراكز فرماندهي، ستاد، ترابري مهندسي، مخابرات و ديگر مراكز لشكر 21 عراق را واقع در منطقة «ميدان» (استان دياله) به ميزان 40 درصد منهدم مي‌كنند. تعداد 7 دستگاه لودر، 26 دستگاه خودرو‌نظامي و يك انبار مهمات به آتش كشيده‌مي‌شود و بيش از 150 تن از افراد بعث به هلاكت مي‌رسند.
تكاوران تيپ 75 ظفر سپاه‌پاسداران و نيروهاي حزب دمكرات كردستان (شاخه سليمانيه)، در جريان يك كمين در محور سليمانيه ـ كركوك، 30 تن ديگر را به هلاكت مي‌رسانند و 8 تن را به اسارت مي‌گيرند.
مرحله‌ دوّم عمليّات ظفر 5
مرحله دوم اين عمليّات، در نخستين ساعات بامداد مورخ 23/10/66 آغاز مي‌شود و قواي اسلام باشنيدن رمز مبارك «يازهرا(س)» اقدام به پيشروي در محورهاي ديرلوك ـ شيلاديزه و ديرلوك ـ عماديّه مي‌كنند. رزمندگان تحت امر قرارگاه در زير بارش شديد برف، هجمه خود را در خطوط منتهي به شهر عماديّه (در 30 كيلومتري شهر ديرلوك) گسترش مي‌دهند و خسارات و تلفات جديدي را بر دشمن شكست خورده وارد مي‌آورند و يك پل مواصلاتي را در اين محور منهدم مي‌كنند.
رزمندگان جان‌بركف در درگيري با نيرهاي كماندويي عراق، 700 تن از آنها را كشته وزخمي مي‌كنند و عده‌اي را به اسارت در‌مي‌آورند و در مسير پيشروي، كلية پايگاهها و پاسگاههاي حفاظتي دشمن را نابود مي‌كنند. همچنين قلعة مستحكم موسوم به كوائي را در 10 كيلومتري عماديّه به تصرف درمي‌اورند كه نفرات آن كشته، زخمي و يا اسير مي‌شوند. شهر شيلاديزه نيز در 20 كيلومتري جنوب شرقي شهر ديرلوك، هدف تهاجم رزمندگان اسلام قرار مي‌گيرد و نيروهاي مشترك، طي نبردي سنگين بيش از 40 پاسگاه و پايگاه دشمن را منهدم مي‌كنند و بر ارتفاعات مشرف به شهر شيلاديزه مستقر مي‌شوند. نيروهاي هوايي عراق درحالي كه نبردي سنگين در زمين جريان دارد، اقدام به حملات پراكنده مي‌كند كه يك فروند سوخو 22 آنان هدف آتشبار ضدهوايي قرار مي‌گيرد و خلبان آن به اسارت رزمندگان اسلام در‌مي‌آيد.


نتايج عمليّات
تأسيسات منهدم شدة دشمن:
مراكز دولتي و نظامي از جمله مركز استخبارات حزب بعث
36 پايگاه حفاظتي دشمن در ارتفاعات مشرف بر شهر ديرلوك.
مركز فرماندهي و ستاد ترابري مهندسي و مخابراتي لشكر 21 عراق.
پايگاهها و پاسگاههاي دشمن در مسير شهر شيلاديزه و عماديّه.
يگانهاي منهدم‌شدة دشمن:
4 گردان حفاظتي شهر ديرلوك.
تجهيزات منهدم‌شدة دشمن:
يك فروند هواپيما.
46 دستگاه خودرو سبك و سنگين.
7 دستگاه لودر و بولدوزر.
يك انبار مهمات.
غنايم:
3 دستگاه نفربر زرهي.
يك قبضه ضدهوايي.
دو قبضه خمپاره‌انداز.
صدها قبضه سلاح سبك.
مقدار زيادي مهمات.
تعداد كشته و زخمي دشمن:
بيش از 1500 نفر.
تعداد اسرا:
500 نفر.
مطلب بعدی »