صفحه اصلی
loading...
 
 
 

عملیات تژه های الله اکبر

تپه هاي الله اكبر(نصر)

60/06/11- تپه هاي الله اكبر

اين عمليات در ساعت 5 صبح در غرب تپه هاي الله اكبر انجام شد.

دستاوردها: اين عمليات با تصرف قسمت راست وشمالي خاك ريز وتپه سبز به پايان رسيد.

اين عمليات با همكاري سپاه و ارتش در تاريخ 11/6/60 درست سه روز پس از فاجعة دفتر نخست وزيري در جبهه‌هاي جنوب صورت مي‌پذيرد. نيروهاي اسلام پس از 5/1 كيلومتر پيشروي، تپة سبز در شمال غربي شحيطيه و دو روستاي كنارة شمالي رودخانة كرخه را آزاد نموده و خسارات و تلفات بسياري را به نيروهاي عراقي وارد مي‌آورند.
در اين عمليّات تعداد زیادی از نیروهای دشمن كشته و زخمي شده و 60 نفر نيز به اسارت درمي‌آيند. همچنين 30 دستگاه تانك و نفربر دشمن به آتش كشيده مي‌شود.به منظور بيرون راندن دشمن از شمال روستاي جابر همدان و نزديك شدن رزمندگان اسلام به بستان عملياتي به نام نصر در تاريخ 11/6/1360 در ساعت 5 صبح در غرب تپه‌هاي الله اكبر از دو محور آغاز شد.

در محور چپ ايرانيان خود را به 200 متري خاكريز جابر همدان رساندند. اما واكنش شديد دشمن و عدم پشتيباني به موقع واحدهاي زرهي ، باعث شد نيروهاي پياده دراين محور توقف كرد ه و تلفات زيادي بر آنان وارد شد.

اين در حالي بود كه جناح چپ نيروهاي اين محور نيز پوشش نداشت و مرحله‌ي دوم عمليات اجرا نگرديد. رزمندگان اسلام شامل تيپ 3 لشگر 92 زرهي، تيپ 3 لشگر16 زرهي، دو گردان از سپاه و ستاد جنگ‌هاي نامنظم سرانجام در ساعت 9 صبح به شمالي‌ترين نقطه‌ي خاكريز دست يافتند و خساراتي را به نيروهاي عراقي وارد كردند. روز دوم عمليات علاوه بر تصرف قسمت راست و شمال خاكريز، تپه‌ي سبز را كه در فاصله‌ي 800 متري خاكريز عصا شكلي مشرف به مواضع دشمن بود، آزاد كردند.
مطلب بعدی »