صفحه اصلی
loading...
 
 
 

عملیات در کناره های کرخه نور

59/09/14- كرخه نور
عملیات در کناره های کرخه نور

مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کتاب "هویزه ،آخرین گامهای اشغالگر"از مجموعه کتابهای "روزشمار جنگ ایران وعراق"حوادث این روز را اینگونه بیان می کند:جمعه 14 آذر 1359 26 محرم 1401 5 دسامبر 1980
در ادامه عملیات نفوذی که با گذشتن از رودخانه کرخه نور صورت گرفت ، امروز نیز واحدی متشکل از ارتش ،سپاه و بسیح عشایر دزفول با عبور از عرض رودخانه ، در دشت آزادگان به قرارگاه یک گردان از نیروهای دشمن حمله کردند که طی چهار ساعت درگیری حدود 20 تن از افراد دشمن کشته شدند و چندین سنگر دشمن نیز منهدم شد .
طی این عملیات 5 تن از افراد خودی به شهادت رسیدند . ( 1 ) در این روز هوانیروز عملیات متعددی انجام داد از جمله : 5 هلی کوپتر ، پادگان اشغال شدۀ حمید را در کیلومتر 45 جاده اهواز خرمشهر که از مراکز عمده پشتیبانی نیروهای عراق است ، مورد حمله قرار دادند . بنا به گزارش دفتر مرکزی خبر ، 9 تانک و نفربر دشمن طی این حمله منهدم شد . ( 2 ) همچنین با آتش توپخانۀ ارتش در منطقه البحا ر یک برج دیدبانی هدف قرار گرفت . ( 3 )

رخدادهای دیگر:
در منطقه دب حردان ، دشمن یک سد دیگر در مقابل آبی که توسط نیروهای خودی به جبهه عراقی ها جاری شده ، احداث کرد . ارتفاع این سد 5 / 2 متر گزارش شده است . ( 4 )
در منطقه میانی ، تبادل آتش توپخانه ها ادامه داشت . طی درگیریهایی در مناطق زله زرد ، سومار ، کنجان چم و سرپل ذهاب ، توسط نیروهای سپاه و ارتش ضربانی بر دشمن وارد آمد . ( 5 )
در این روز طی جلسه ای که با وساطت مقامات عراقی با شرکت قاسملو ( دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران ) ، شیخ عزالدین حسینی و دکتر عثمان نقشبندی برگزار شد ، از آنان خواسته شد به اختلافات داخلی خود پایان دهند . یکی از مقامات عراقی خطاب به نامبردگان یادآور شد که کمک های نظامی عراق به آنان جهت جنگ با ایران است نه جهت درگیری با یکدیگر . ( 6 )
عراق طی اطلاعیه ای ( شماره 168 ) ، به حمله نیر وی هوایی جمهوری اسلامی به استان سلیمانیه ، عماره و اربیل اشاره کرد و گفت : در این حملات خساراتی به مناطق یاد شده وارد شد . ( 7 )
وضعیت شهر و جبهه شوش درگزارشی از خبرگزاری پارس مورد بررسی قرار گرفته است . خبرنگار ضمن گزارش درباره حساسیت نظامی و موقعی ت اقتصادی این جبهه می گوید :
شوش یکی از جبهه های با اهمیت خوزستان است که از لحاظ تبلیغاتی کمتر بدان توجه شده است . اهمیت این جبهه به این لحاظ است که خط راه آهن و جاده ارتباطی اهواز اندیمشک از مجاورت شوش عبور می کند و قطع این راهها هم بر جبهه اهواز و هم بر جبهه دزفول تأثیر زیادی خواهد گذاشت . علاوه بر این دشمن با اشغال شوش به آسانی بر واحدهای صنعتی و پاسگاههای نظامی مناطق اطراف شهر مسلط خواهد شد . جنبه دیگر اهمیت این جبهه موقعیت فعلی دشمن در منطقه است . در منطقه وسیعی که در این جبهه به اشغال بعثی ها درآمد ه ، بعضی تأسیسات نظامی رژیم سابق مانند یک ایستگاه رادار با سکوی پرتاب موشک ضد هوایی و تعدادی سنگرهای بتونی زمستانی و تابستانی نیز به دست دشمن افتاده و در تثبیت موقعیت نیروهای متجاوز بعث کمک زیادی نموده است .
قسمت بعدی این گزارش شامل چگونگی حضور نیروهای عر اقی در غرب این شهر ، به موازات رودخانه کرخه است … هم اکنون بعثی ها در بعضی نقاط فقط چهار کیلومتر با رودخانه کرخه فاصله دارند و کمترین فاصله آنان با شهر شوش هفت کیلومتر است . قابل توجه این که شوش یکی از سه شهر جنگی خوزستان است که دشمن توانسته تمامی ساکنین و آن را وادار به ترک خانه و کاشانه سازد . دشمن جنایتکار در مناطق اشغالی غرب شوش نیروهای زیادی مستقرنموده است . بنا به گفته دیده بانهای ارتش جمهوری اسلامی ایران بیش از 200 تانک و خودروی دشمن در این جبهه مستقر هستند . گفته می شود قسمتی از تدارکات جبهه سوسن گرد از این منطقه تامین می شود .
همچنین پیرامون وضعیت شهر و چگونگی گذران اهالی شهر و آبادی های اطراف شوش دراین گزارش آمده است : از همان روزهای آغاز جنگ شهر شوش هدف آتش توپخانه دور زن دشمن قرار گرفت و به تدریج از سکنه داخلی و اهالی شهر که تعدادی زیادی از آن ان را عشایر عرب زبان تشکیل می دادند ، به روستاها و محلهای امن کوچ کرده اند . بعضی از آنها در ایستگاههای راه آهن اندیمشک اهواز و مکانهای دیگر بدون وسایل گرم کننده در شرایط سختی به سر می برند و نیاز فراوانی به وسایل اولیه زندگی مانند چادر ، آرد و روغن دارن د . میان عشایر غرب منطقه تعدادی عوامل ضد انقلاب نیز وجود دارند که با دشمن در زمینه شناسایی منطقه همکاری می کنند و برای ایجاد رعب و وحشت در جاده ها دست به قتل و . غارت می زنند . ( 8 )

در مورد آوارگان جنگ تحمیلی رادیو کلن به نقل از معاون اجرائی نخست وزیر ( بهزاد نبوی ) می گوید : تا به حال حدود یک میلیون نفر از مردم جنوب و غرب ایران در اثر حملات هوایی و موشکی ارتش عراق به شهرها و مراکز غیر نظامی آواره شده و به سوی شهرهای مرکزی و شمالی ایران سرازیر شده اند . ( 9 )
دربارۀ از سرگیری صادرات نفت جمهوری اسلامی از اسکله نفتی خارک ، خبرگزاری فرانسه به نقل از محافل نفتی لندن گزارش داد : ایران به مشتریان نفتی خود اطلاع داده که نفت این کشور مجدداً در ترمینال خارک که به دنبال حملات هوایی عراق راکد مانده بود ، به جریان افتاده است . اما مشتریان ایران و همچنین صاحبا ن کشتی های نفتی از اعزام کشتی های خود برای بارگیری نفت در موقعیت کنونی خودداری می کنند . علاوه بر بیم از حملات هوایی ، افزایش مخارج بیمه را که در این ترمینال بسیار سنگین شده است ، مطرح ساخته اند . ( 10 )
روزنامه الرای العام چاپ کویت زیر عنوان وساطت ا لجزایر برای آزادی گروگانها از قول خبرگزاری رویتر نوشت : نمایندگان الجزایر که حامل پیام و توضیح امریکایی ها در مورد گروگانها هستند ، روز گذشته وارد تهران شدند . ( 11 ) روزنامه لوموند نیز نوشت : شانس آزاد شدنگروگانها در آیندۀ نزدیک با روشن شدن تصمیم امریک ا مبنی بر قبول شرایطی که توسط الجزایر به ایران داده نشده ، خیلی زیاد است . ( 12 )
روزنامه جمهوری اسلامی : امروز نیز مردم شهرهای شیراز ، بندرعباس ، ساری ، انزلی ، سمنان ، اراک ، کاشمر ، دماوند ، پل دختر ، رودبار ، اسلام آباد ، نور ، بیرجند ، نایین ، فومن ، بجنورد و میناب ضمن تعطیل واحدهای صنفی در حمایت از روحانیت خط امام تظاهرات نمودند . ( 13 )

منابع و ما خذ :
1 روزنامه اطلاعات ، 15 / 9 / 1359 .
2 سند شماره 002060 مرکز مطالعاتی و تحقیقات جنگ : دفتر سیاسی انتظامی استانداری خوزستان ، 15 / 9 / 1359 .
3 سند شماره 002093 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : ستاد مشترک ارتش ، 1359/ 9/ 16 و سند شماره 002055 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : ستاد مشترک ارتش ، 14 / 9 / 1359 .
4 سند شماره 002048 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : اطلاعات عملیات سپاه اهواز . 1359/ 9/ 14
5 ماخذ شماره 1 .
6 سند شماره 002045 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : لشکر 28 ، رکن 2 ، . 1359/ 9/ 14
7 سند شماره 002071 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : ستاد مشترک ارتش ، . 1359/ 9/ 15
8 خبرگزاری پارس ، » گزارشهای ویژه « ، نشریه 261 ، 1359/ 9/ 14 ، اهواز .
9 خبرگزاری پارس ، » گزارشهای ویژه « ، نشریه 262 ، 1359/ 9/ 15 .
10 ماخذ شماره 9 ، خبرگزاری فرانسه ، لندن ، . 1359/ 9/ 14
11 ماخذ شماره 9 ، روزنامه الرای العام ، 1359/ 9/ 14 ، رویتر .
12 ماخذ شماره 9 ، روزنامه لوموند ، . 1359/ 9/ 14
13 روزنامه جمهوری اس لامی ، 15 و . 1359/ 9/ 16
مطلب بعدی »