صفحه اصلی
loading...
 
 
 

فارسیات

59/10/08- فارسيات
عملیات در 49کیلومتری اهواز

مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کتاب "هویزه ،آخرین گامهای اشغالگر"از مجموعه کتابهای "روزشمار جنگ ایران وعراق"حوادث این روز را اینگونه بیان می کند:
دوشنبه 8 دی 1359 21 صفر 1401 29 دسامبر 1980
امروز با هماهنگی نیروهای سپاه و ارتش یک عملیات موفق در آبادی " صفحه" از منطقه عمومی فارسیات ( که در 49 کیلومتری جنوب غربی اهواز ، حدود شش کیلومتری غرب جاده اهواز آبادان در بخش شرقی کارون واقع است ، و یکی از مراکز تجمع نیروهای دشمن به حساب می آید ) صورت گرفت .
طبق یک برنامه از پیش طراحی شده ، توپخانه های ارتش جمهوری اسلامی اتش انبوه خود را متوجه مواضع دشمن نمودند و بلافاصله پس از آن ، نیروهای سپا ه بصورت چریکی حملۀ سریعی را آغاز کردند که منجر به انهدام 9 تانک و سه خودروی دشمن شد . و حدود 100 نفر از نیروهای دشمن نیز کشته و زخمی شدند . ( 1 )
نیروهای خودی موفق شدند چند کیلومتر به سمت پادگان حمید پیشروی کنند . ( 2 )
واحد اطلاعات عملیات سپاه خوزست ان خبر داد : دشمن در 6 کیلومتری جنوب غربی سوسنگرد مستقر است و در ساعت 10 الی 30 / 10 صبح روز جاری ، شهر سوسنگرد توسط توپخانه دشمن به شدت کوبیده شد . ( 3 ) گزارشهای رسیده حاکی است که در جبهۀ غرب سوسنگرد ، عمده نیروهای زرهی و توپخانه ارتش عراق عقب نشینی کرده ، در پشت بستان استقرار یافتند . ( 4 )

رویدادهای دیگر:
در منطقه میانی ، در ادامه حساسیتی که دشمن نسبت به دهلران نشان می دهد ، بار دیگر اقدام به بمباران این شهر نمود که خسارات زیادی به بار آمد . ( 5 )
متعاقب سخنرانی صدام ، مبنی بر گشودن جبهه جدیدی در مناطق کردنشین ایران ، لشکر 81 زرهی اعلام کرد که عراق حدود 300 تانک و نفربر از یگانهای خود را که در کردستان مستقر بودند ، به قصر شیرین اعزام و عملیات مناطق کردنشین را بطور جدی تری به نیروهای ضدانقلاب داخلی از جمله حزب دمکرات کردستان ایران و کومله واگذار کرده است . ( 6 )
در منطقه شمالی ، ارتش ، ژاندارمری و سپاه در یک عملیات مشترک ، در محور سردشت ، موفق شدند در یک تهاجم به مقر ضدانقلابیون ضربانی به آنها وارد آورند و ارتفاعات برباوا و محور پرده پهن را به تصرف درآوردند . در این عملیات 4 تن از نیروهای خودی زخمی شدند . ( 7 )
امام خمینی در دیدار با جمعی از خانواده های شهدای نیروی هوایی جمهوری اسلامی ، ضمن تمجید از مقام و موقعیت زنان در جنگ ، به نحو زیر ، آحاد ملت را به استقامت و پایداری فر اخواندند :
من از شما جوانان محترم ، بازماندگان شهدای نیروی هوایی و اقربای معلولین نیروی هوایی تشکر می کنم که با روی گشاده و با روحیه قوی با من مواجه هستید و به مخالفین نهضت ، با شجاعت و استقامت نمایش می دهید که شما شیر زنان مثل متعلقین شما شیر مردان در راه اسلام و در راه کشور اسلامی برای فداکاری و برای مجاهدت حاضرید .... در این دنیا کسانی هستند که برای شرافت خودشان ، برای شرافت اهل ملتشان ، برای شرافت اسلام اموری را انجام می دهند ، کارهایی را انجام می دهند اگر در دنبالش استقامت داشته باشند ، پابرجا باشند ، آنها را حوادث نلرزاند ، اینها به مقاصد می رسند ، … رسول اکرم ( ص ) فرموده اند : سوره هود مرا پیر کرده ، برای این آیه ، برای اینکه همه مامورین را ، با همه ملت های اسلامی را ، همه افراد مسلم را امر فرموده است به اینکه در مأموریتی که دارید استقامت کنید ، پابرجا باشید ، متزلزل نشوید …
ماموریم ما همه ، ملت ما ، ارتش ما و سایر قوای مسلح و همه مستضعفان ، ماموریم که در این امری که کردیم ، در این پیروزی که به دست آوردیم ما ، استقامت داشته باشیم ، پایداری داشته باشیم جنگ ها کمبودی دارد ، جنگ ها شهادت دارد ، جنگها خوف دارد برای بسیاری ، جنگ ها گرسنگی دارد و همه چیزهایی که لوازم جنگ است ، خصوصاً جنگی که در ایران پیش آمده است و خصوصا نهضتی که ایران کرده است که موجب این شده است که قدرتهای بزرگ در مقابل او دست به یک توطئه زده اند و می زنند که محاصره اقتصادی یکی از آنهاست ، جنگ این معانی را دارد و شما که می خواهید کشور خودتان را نجات بدهید ، شمایی که قیام کردید و قریب صد هزار کشته دادید و قریب بیشتر از صد هزار ، بیشتر از صد هزار معلول داشتید تا پیروز شدید و به اینجا رسیدید ، باید استقامت داشته باشید ، پایداری داشته باشید .
این متاعی که گیر شما افتاده است ، در دنیا نظیر ندارد ، دیگران به این متاع نرسیده اند استقلالی که شما پیدا کردید ، دیگران به آن نرسیدند . آزادی که شما پیدا کردید ، دیگران به آن نرسیدند . این آزادی ، حفظش و نگهداریش و این استقلال حفظ و نگهداریش زحمت دارد …
امروز روز استقامت است ، امروز روز پایداری است . برادران و خواهران باید پایدار باشند و استقامت کنند و این نهضت را ، انشاءالله به پیروزی نهایی برسانند . ( 8 )

رئیس جمهور ( بنی صدر ) درمصاحبۀ اختصاصی با روزنامۀ انقلاب اسلامی اظهار داشت :
در جنگ ، ارتش ما مثل ارتش اسرائیل نمی تواند خطر و ریسک کند . ارتش اسرائیل می توان ست خطر و ریسک را بپذیرد . دل را به دریا می زند و یک حرکتی می کرد ، وقتی مطمئن بود که اگر در این حرکت تانک و توپش هم به کلی از بین رفت ، آمریکا سه برابر آن را به آن کشور میدهد و دست آخر اگر نیرویش هم به کلی از بین رفت ، امریکا به جای او می جنگد ، ولی ما چنین اطمینانی نداریم و عکسش را هم مطمئن هستیم . چون در محاصره اقتصادی هستیم ، یعنی ما باید چنان بجنگیم که پیروز بشویم و استعداد جنگی مان را هم از دست ندهیم .
برای اینکه ممکن است جنگ دیگری را به ما تحمیل بکنند . پس برای ما حساب گلوله هم حساب است ، حساب ابزار جنگی هم حساب است و ما باید با دقت از آنها استفاده کنیم . ( 9 )
ششمین گردهما یی فرماندهان عملیاتی سپاه در اهواز تشکیل و مسائل مختلف محورهای درگیری ، بررسی شد . ستاد عملیات سپاه پاسداران طی گزارشی از این سمینار آورده است :
در ششمین گردهما یی فرماندهان مح ورهای درگیر جنگ استانهای خوزستان و ایلام ، مسائل مختلف جبهه ها و مشکلات و نارساییها بررسی شد .
در اثر سیاستهای اتخاذ شده توسط بعضی مسئولین که مغایر با خط امام است ، عملا جنگ به درازا می کشد . در شرایط کنونی با شروع فصل زمستان ، زمین نامساعد شده و پیروز ی در جنگ را به عقب می اندازد . با توجه به آواره شدن اهالی بیش از 15 شهر و روستاهای اطراف ، با در نظر گرفتن محاصره اقتصادی و فعالیت گروههای ضدانقلاب در میان مردم مظلوم و ستمدیده که هفته گذشته موجب تظاهرات عده ای در ماهشهر و درگیری با سپاه شد و نیز هزینه سن گین جنگ ، عوامل متعددی دولت اسلامی ما را تهدید به سقوط می کند . در این حال جریانهای سیاسی با همکاری خط سیاست حاکم ، با ایجاد جبهه داخلی و حمله به روحانیت و تضعیف آن و سایر حرکتهای مشابه ، مشکلات جدید و جوسازی کاذب به وجود می آورد و جنگ را از حساسیت انداخته ، در درجه بعدی قرار می دهد .
از سوی دیگر صدام در سخنرانی هفته گذشته خود اعلام کرد : در صورتی که دولت ایران به خواسته های ما توجه نکند ، مکانهای اشغالی موجود را به خاک خود منظم خواهد ساخت .
ارتش عراق در حال حاضر درصدد تحکیم مواضع موجود است ، ولی در داخل ایران صحنه جنگ عملاً به جنگ نمایشی تبدیل شده و گاه با روانه کردن چندین گلوله توپ یا در جریان فشارهای سیاسی و سؤال انگیز مردم ، نقل و انتقالات جنبی انجام می دهند … با توجه به مشکلات درون سپاه و رسالت سنگینی که انقلاب اسلامی بر دوش ما می گذارد ، ضروری است .
با مسائل موجود در جبهه ها برخورد فعالتری شود …
این ستاد بیانیه پایانی سمینار مزبور را به شرح زیر ارائه داده است :
1 با وجود فرمان امام محاصره آبادان هنوز به قوت خود باقی است . با این که نیروی کافی برای شکستن محاصره به جبهه اعزام شده است ، از تهاجم به د شمن خودداری می شود . راههای تدارکاتی آبادان از طریق هوا ، دریا و جاده خاکی اشکالات زیادی را به وجود آورده ، طوری که برادران از نظر مهمات و خودرو و دیگر نیازمندیها سخت در مضیقه هستند .
2 حضور افسران تصفیه شده و کودتاگر که برخلاف اصل 144 قانون اساسی به ارتش بازگشته اند ، کاری برای جنگ انجام نداده ، بلکه با کارشکنی ، روحیۀ افراد مومن ارتش را نیز تضعیف کرده و موجب برخورد با پاسداران شده اند .
3 به دلیل مخالفت برخی سران ارتش به تدریج در جبهه ها برخورد حذفی با سپاه می شود و از همکاری و هماهنگی در عمل خود داری می کنند . در بعضی جبهه ها برخورد لفظی و حذفی به وجود آمده و حضور پاسداران در جبهه مشروط به دریافت برگ عبور از ارتش یاپذیرفتن شرایط تعیین شده از طرف فرماندهان محورها نموده ، و عملاً از فعالیت سپاه جلوگیری می نمایند .
4 تعطیلی عملی جبهه ها نوعی آتش بس بدون قرارداد و در نتیجه فرسایش نیروهای مردمی و بسیج و عشایر که در جبهه ها همکاری می کنند ، شده است .
5 در جلسه مشترک فرماندهان عملیاتی محورهای ایلام و خوزستان و شورای فرماندهی منطقه 8 با فرمانداران و استاندار خوزستان ، مسائل جنگ زدگان و مشکلات جنگ مطرح و تصمیم گرفته شد که چنانچه وضعیت جبهه ها بصورت کنونی ادامه یابد و اقدام جدی در به کار گرفتن نیروها قبل از شروع بارندگی فصلی خوزستان نشود ، مراتب خصوصاً به اطلاع امام امت رسانیده شود . ( 10 )
آقای هاشمی رفسنجانی در یک مصاحبه مطبوعاتی ، به این سئوال که آیا جمهوری اسلامی در صدد است از شوروی سلاح تهیه کند ، پاسخ داد : من مکرر گفته ام تا نیاز شدید به اسلحه نداشته باشیم ، نمی خریم . بنایمان بر ذخیره کردن اسلحه نیست ، ولی اگر احتیاح داشته باشیم ، از هر جا مصلحت بدانیم و امکان خرید داشته باشیم ، می خریم ، چون برای دفاع از کشور خود را محدود نمی کنیم . وی در مورد کمکهای کویت به عراق گفت : بندرها و امکانات کویت ، از همان روزهای اول در اختیار عراق بود … کالاهای عراق از بنادر و راههای کویت وارد عراق میشود و ما از اول اعلام کردیم این عمل خصمانه ای است که علیه ما انجام می دهند . ( 11 )
به گزارش رادیو اسرائیل ، منابع دیپلماتیک در بحرین فاش ساختند که دولتهای عربستان سعودی ، کویت ، امارات متحده عربی ، اردن و عراق رسماً به آمریکا اطلاع داده اند که سرگرفته شدن ارسال اسلحه و مهمات نظامی به ایران حتی پس از آتش بس میان بغداد تهران ، قابل قبول نیست و این اقدام امریکا از نظر آنان خوش آیند نخواهد بود . دولتهای نامبرده اضافه کرده اند که مایلند بحران گروگانها پایان پذیرد ، ولی از این نگرانند که بهای آزادی گروگانهای نامبرده که واشنگتن پرداخت می کند ، موجب به مخاطره افتادن امنیت دولتهای منطقه خلیج فارس شود . ( 12 )
شاهزاده سلطان بن العزیز وزیر دفاع عربستان در خصوص نقش کشورش در جنگ گفت :
تکنیسین های عربستان استفاده و به کارگیری هواپیماهای آمریکایی آواکس را به عهده گرفته اند تا
جنگ عراق علیه ایران را زیرنظر بگیرند ، لازم به یادآوری است که دولت آمریکا در اولین روزهای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ، چهار هواپیمای آواکس ، ظاهرا طبق درخواست عربستان ، در اختیار آن کشور گذاشت . ( 13 )
خبرگزاری پارس در گزارشی اعلام نمود :
موج دستگیری گسترده در بیشتر شهرهای عراق خصوصاً د ر بغداد به راه افتاده است . بسیاری از مجاهدین مسلمان عراق و هواداران آنها و حتی تعدادی از اعضاء حزب حاکم دستگیر شده اند . این دستگیریها شامل زنان و پیرمردان و کودکان نیز می شود و در چند روز گذشته تنها سی و سه خانواده از شهرهای کراده ، کاظمین ، بیاع و حی عامل دستگیر شده اند . ( 14 )
نویسنده کتاب گروگان گیری در ایران پیرسالینجر ( سیاستمدار آمریکایی ، تهیه کننده و خبرنگار برنامه های تلویزیونی مربوط به گروگانها که شخصاً در مذاکرات سری مربوط به آزادی گروگانها شرکت داشته ) می نویسد : واشنگتن به دولت ایران اطلا ع داد که آمریکا در موضع اصلی خود نسبت به شرایط ازادی گروگانها و با وجود درخواست های مکرر ایران در مورد تضمینات مالی قبل از آزادی 52 آمریکایی ، تغییری نخواهد داد . ( 15 ) خبرگزاری فرانسه ضمن بررسی این موضوع گزارش داد :
برژینسکی از ایران خواست که هشدارهای آمریکا را درباره پیامدهای خطیر محاکمه 52 گروگان آمریکایی جدی بگیرد . ( 16 ) خبرگزاری تاس نیز اعلام کرد : نغمه مداخله نظامی امریکا در ایران آشکارا به گوش می رسد . از سوی دیگر ، نیویورک تایمز طرح نظامی ویژه ای ارائه داده است که طی آن از دولت کارتر خواسته است تا بی درنگ تمامی بنادر ایران را مین گذاری کرده و نیروهای واکنش سریع را وارد عمل کند . ( 17 )
منابع و ما خذ :
1 سند شماره 002408 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : » بولتن خبری 24 ساعته « واحد اطلاعات سپاه خوزستان ، شماره 87 ، . 1359/ 10/ 8
2 سند شماره 002425 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : » بولتن خبری 24 ساعته « واحد اطلاعات سپاه خوزستان ، شماره 89 ، . 1359/ 10/ 9
3 سند شماره 002410 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : واحد اطلاعات عملیات سپاه خوزستان ، 8 / 10 / 1359 .
4 سند شماره 002407 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : واحد اطلاعات عملیات سپاه سوسنگرد ، 8 / 10 / 1359 .
5 سند شماره 047519 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : فرمانده سپاه ایلام ، . 1359/ 10/ 8
6 سند شماره 02413 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : لشکر 81 زرهی ، رکن 2 ، . 359/ 10/ 8
7 سند شماره 047520 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : مرکز فرماندهی سپاه ، 1359/ 10/ 8 ، و روزنامه اطلاعات ، 1359/ 10/ 9 ، و روزنامه جمهوری اسلامی ، 1359/ 10/ 10 ، خبرگزاری پارس .
8وزارت ارشاد اسلامی ، صحیفه نور ، مجموعه رهنمودهای امام خمینی ، جلد 13 ، ( تهران : مرکز مدارک فرهنگ ی انقلاب اسلامی ، بهمن 1362 ) ص ص 242 239 .
9 روزنامه انقلاب اسلامی ، 8 / 10 / 1359 .
10 سند شماره 002409 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : ستاد عملیات سپاه خوزستان ، 8 / 10 / 1359 .
11 روزنامه جمهوری اسلامی ، 9 / 10 / 1359 ، خبرگزاری پارس .
12 خبرگزاری پار س ، » گزارشهای ویژه ، « نشریه 286 ، 9 / 10 / 1359 .
13 روزنامه میزان ، 8 / 10 / 1359 ، آسوشیتدپرس ، کویت .
14 روزنامه جمهوری اسلامی ، 8 / 10 / 1359 ، خبرگزاری پارس .
15 پیرسالینجر ، گروگانگیری در ایرا ن ، ترجمه جعفر ثقهالاسلامی ( تهران : نشر نوین ، 1362 ) ، ص 30 .
16 روزنامه اطلاعات ، 8 / 10 / 1359 ، خبرگزاری فرانسه .
17 ماخذ شماره 12 ، خبرگزاری تاس ، نیویورک ، 8 / 10 / 1359 .
مطلب بعدی »