صفحه اصلی
loading...
 
 
 

عملیات در سید صادق

59/09/28- سیدصادق
عملیات در سید صادق
مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کتاب "هویزه ،آخرین گامهای اشغالگر"از مجموعه کتابهای "روزشمار جنگ ایران وعراق"حوادث این روز را اینگونه بیان می کند:
جمعه 28 آذر 1359 11 صفر 1401 19 دسامبر 1980
امروز جبهه میانی شاهد یک نبرد نسبتاً سنگین بود . این درگیری با حمله نیروهای خودی در منطقه سیدصادق ( در شمال سرپل ذهاب ) به یکی از معابر وصولی به این بخش توسط نیروهایی از سپاه و ارتش انجام شد . در این نبرد هوانیروز با انهدام 17 تانک و نفربر دشمن ، نقش قابل توجهی ایفاء نمود . در این عملیات علاوه بر انهدام یک گردان پیاده دشمن ، 15 تن از آنها به اسارت درآمدند و از نیروهای خودی ، 7 تن شهید و 10 نفر مجروح شدند. ( 1 )

سایر رویدادهای این روز:
در جبهه مریوان ، نیروهای عراقی به قصد تصرف ارتفاعات محمودآباد پیش روی کردند که با آتش سنگین و دقیق نیروهای خودی ، مجبور به عقب نشینی شدند. ( 2 )
در سردشت ، نیروهای ضدانقلاب با سلاحهای سنگین پادگان ارتش و مقر یکی از گروهانهای ارتش را مورد حمله قرار دادند که با پاسخ نیروهای ارتش مجبور به فرار شدند . در این اقدام ضدانقلاب دو نفر غیر نظامی شهید و 5 نفر مجروح شدند. ( 3 )
سخنگوی سفارت عراق در لندن اعلام کرد که شمار کشته های عراقی از آغاز جنگ 1762 نفر بوده است. ( 4 ) علی رغم این مطلب ، رادیو امریکا به نقل از رویتر گفت : شمارکشته ها و مجروحین عراقی به پنج تا هفت هزار نفر بالغ می گردد. ( 5 )
محدودۀ وظایف ، اختیارات و نوع فعالیتهای شورای عالی دفاع در خطبه های نماز جمعه تهران توسط امام جمعه و سخنگوی شورای عالی دفاع ( آیت ا… خامنه ای ) تشریح گردید :
به عنوان عضو شورای عالی دفاع و نماینده امام در آن شورا به مسئولین امر تذکر داده ایم و باز هم خواهیم داد . بعضی کوشش می کنند این جور وانمود بشود که فرماندهی در این زمینه ها به عهده شورای عالی دفاع است و بنده اصرار دارم به شما برادران و خواهران بگویم که شورای عالی دفاع در امر فرماندهی نظامی هیچ گونه تصرفی ندارد و نمی کند . تعر ض یا عدم تعرض یا تعیین و گزینش مسئولان ، هیچ یک از اینها بر عهده شورای عالی دفاع نیست . شورای عالی دفاع در مورد مسائل مشورت می کند . تصمیم می گیرد و تصمیم خود را به مسئولان ابلاغ می کند ، اما مسئولان ممکن است انجام آنها را مصلحت بدانند و عمل کنند یا ندانند و عمل نکنند . تا کنون وضع شورای عالی دفاع در بیشتر مسائل مربوط به جبهه های جنگ این جور بوده ، مگر آن مواردی که تلاشی بیشتر صورت گرفته تا آنچه بر وفق مصلحت است ، انجام گیرد . بحمدا… در موردی هم توفیق پیدا کردیم آنچه را تصویب شده است که بر طبق مصلحت هست ، اینها را قبولاندیم و اثبات کردیم که بر طبق مصلحت است ، برادران مسئول نظامی هم کمک کردند و انجام شد.
تلاش برای وحدت هر چه بیشتر ، موضوع دیگری بود که به آن پرداخته شد : توصیه ای که یک سرباز در یکی از جبهه های اهواز مصرانه به من کرد ، این بود که می گفت کاری کنید که مسئولان در سطوح بالا این قدر به یکدیگر تعرض نکنند ، به او گفتم که ما حداکثر تلاش مان را در این راه صرف می کنیم و خدای متعال هم باید کمک کند ، و توجه و تذکر به مسئولیتهای خطیر انسان مسلمان هم بایستی به کمک و مدد انسان بیاید تا انشاءا … بگو مگوها و اختلاف سلیقه هایی که گاه به اختلاف نظر منجر می شود ، از بین برود یا لااقل اظهار نشود. ( 6 )
نخست وزیر ( محمدعلی رجایی ) در آخرین موضع گیری پیرامون گروگانها گفت :
امیدوارم انشاءا … به زودی مسأله ای به نام گروگانها نداشته باشیم ، زیرا ما دیگر گره سیاسی که باز کردن آن محتاج به زمان باشد ، نداریم ، و فقط تضمیناتی از لحاظ مالی خواسته ایم که باید از طرف الجزایر که حافظ منافع ایران در آمریکاست ، داده می شود . در این صورت ، آمریکا می تواند جاسوسها را ببرد. ( 7 )
رادیو امریکا نیز در بازتاب اظهارات آقای رجایی گفت : محمد علی رجایی در بیانات خود از تضمین های مالی معین و مشخص توسط مقامات امریکایی سخن به میان آورد ، ولی در بارۀ جزئیات توضیحی نداد . رجایی گفته برای آزاد شدن پنجاه و دو گروگان امریکایی ارائه تضمین هایی از طرف امریکا ضرورت دارد . ( 8 ) در همین حال به گزارش خبرگز اری پارس : بعد از ظهر مورخ 28 / 9 / 59 پاسخ نهایی دولت آمریکا در مورد گروگانها تسلیم هیأت ویژه الجزایری شد . ( 9 )
همزمان با این تحولات ، خبرگزاری رویتر اعلام کرد که 185 تن از اعضاء مجلس نمایندگان امریکا از پارلمان ایران درخواست کرده اند موضوع گروگانهای امریکای ی را که بیش از یک سال لاینحل مانده است ، به سرانجام برسانند. ( 10 )
در مورد تلاشهای صلح ، یاسر عرفات گفت : تلاشهای مشترک صلح کوبا و سازمان آزادیبخش فلسطین سرانجام راه صلحی برای پایان دادن به این جنگ خواهد یافت … عرفات افزود : جنگ زیاد طول نخواهد کشید و من جانب هیج یک از دو طرف را نمی گیرم و همچنان به عنوان پلی میان دو کشور باقی خواهم ماند …
آسوشیتدپرس که این خبر را گزارش کرده ، در ادامه می افزاید : عرفات حاضر نشد بگوید آیا پیشنهاد بخصوصی در اختیار عراق یا ایران قرار داده یا نه ، ولی گفت تلاشهای مشترک سازمان آزادیبخش فلسطین و کوبا به نمایندگی از جنبش غیر متعهدها ادامه دارد. ( 11 )
براساس گفتار امروز رادیو اسرائیل : دکتر سعدون حمادی ( وزیر امور خارجه عراق ) بار دیگر تاکید کرده است که کشور متبوع وی آماده است یک یا چند کشور یا یک مقام خارجی میان عراق و ایران میانجیگری کند. ( 12 )
دربارۀ خاتمه احتمالی جنگ و ادامه تخاصمات بین دو کشور ، روزنامه گاردین در تحلیلی می نویسد : » به نظر دیپلماتهای مقیم بغداد ، مذاکره بین ایران و عراق برای خاتمه دادن به جنگ زودتر از اواخر بهار آینده و تا پیش از ضدحمله ایران در م اه مارس عملی نخواهد شد .
صدام می داند تنها خطر برای موقعیت وی بازگرداندن زود هنگام ارتش عراق از سرزمینهای ایران بدون کسب حداقل یک پیروزی سمبلیک خواهد بود . بنابراین پیش بینی دیپلماتها ، خطوط جبهه جنگ درخلال زمستان بدون تحرک باقی خواهد ماند . ضمن آنکه طرفین ، خود را آماده جنگ تازه ای در فصل بهار خواهند کرد … مقامات رسمی در بغداد انتظار دارند ارتش ایران حملات خود را در اوایل ماه مارس از سه نقطه با استفاده از تجهیزات خریداری شده از اروپای شرقی و غربی آغاز نماید . محاسبۀ عراقی ها حاکی است که چنین حمله ای با شکست روبرو خواهد شد و آنگاه کنفرانسی به ابتکار جنبش غیرمتعهدها یا سازمان ملل برپا خواهد گردید. 13 ) « )
رادیو امریکا نیز در همین باره می گوید : با وجود گزارشهایی که در تهران و بغداد انتشار می یابد ، نظر خبرنگاران این است که جنگ به بن بست کشیده شده ، هر چند صد ای توپخانه طرفین در اطراف آبادان همه روزه به گوش می رسد و هر یک ، از پیروزیهای خود و تلفات دیگری یاد می کند . با این همه خبرنگاران غربی می گویند : نیروهای نظامی هر دو کشور کم و بیش در مواضعی قرار دارند که طی دو ماه گذشته در آن مستقر بوده اند. ( 14 )
گزارشگ ر خبرگزاری رویتر در بغداد می گوید که ظاهراً عراقی ها خود را برای یک جنگ بلندمدت آماده کرده اند و در این راه از ذخایر هنگفت ارزهای خارجی و درآمدهای حاصل از صادرات دوباره نفت بهره می گیرند. ( 15 )
خبرگزاری یوگسلاوی در گزارشی از بغداد با درج اعتراف دشمن به ح مله نیروهای ایرانی در سوسنگرد ، آبادان و سرپل ذهاب ، اعلام کرد : در آخرین اطلاعیه ارتش عراق ، نیروهای این کشور مدعی شده اند که حملات متقابل دشمن را در هم کوبیده اند . طبق این اطلاعیه ، جنگ در نواحی سرپل ذهاب ، سوسنگرد و آبادان درجریان است … به نظر میرسد نیروهای ایرانی با قدرت هر چه بیشتر برای شکستن محاصره آبادان فشار می آورند . در تهران اعلام شده که جنگ وارد مرحله جدیدی شده است . بغداد مرتب ادعا می کند در سه ماه گذشته تغییری حاصل نشده ، به این معنی که عراق همیشه در میدان جنگ پیروز بوده و ایران قدرت خود را از دست داده است. ( 16 )
یونایتدپرس گزارش داد : ایران از طریق دو اسکله بزرگ نفتی خارک و لاوان روزانه یکصد تا دویست هزار بشکه نفت صادر می کند. ( 17 )
منابع و ما خذ :
1 سند شماره 047592 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : فرماندهی سپاه مرکز ، 1359/ 9/ 28 و سند های شماره 047559 و 083060 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : ستاد عملیات جنگی سرپل ذهاب ، .1359/ 9/ 28
2 سند شماره 047583 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : فرمانده سپاه سنندج ، 1359/ 9/ 28 و سند شماره 047585 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : فرمانده سپاه سنندج ، 29 / 9 / 1359 .
3 سند شماره 047570 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : ستاد مشترک ارتش ، .1359/ 9/ 28
4 خبرگزاری پارس ، » گزارشهای ویژه « ، نشریه 276 ، 1359/ 9/ 29 .
5 ماخذ شماره 4 ، رادیو امریکا ، 28 / 9 / 1359 .
6 روزنامه جمهوری اسلامی ، 29 / 9 / 1359 .
7 روزنامه کیهان ، 28 / 9 / 1359 .
8 ماخذ شماره 4 ، رادیو امریکا ، 28 / 9 / 1359 .
9 روزنامه انقلاب اسلامی ، 29 / 9 / 1359 ، خبرگزاری پارس.
10 ماخذ شماره 4 ، رویتر ، واشنگتن .1359/ 9/ 28
11 ماخذ شماره 4 ، آسوشیتدپرس ، بیروت ، .1359/ 9/ 28
12 ماخذ شماره 4 ، بخش عربی رادیو اسرائیل ، 28 / 9 / 1359 .
13 خبرگزاری پارس ، » گزارشهای ویژه ، « نشریه 275 ، 28 / 9 / 1359 ، لندن ، روزنامه گاردین.
14 ماخذ شماره 4 ، رادیو امریکا ، .1359/ 9/ 28
15 ماخذ شماره 4 ، رادیو امریکا ، 1359/ 9/ 28 ، رویتر.
16 ماخذ شماره 4 ، خبرگزاری یوگسلا وی ، بغداد ، 28 / 9 / 1359 .
17 ماخذ شماره 4 ، یونایتدپرس ، پاریس ، .1359/ 9/ 28
مطلب بعدی »