صفحه اصلی
loading...
 
 
 

سوسنگرد ۲

سوسنگرد

59/09/02- سوسنگرد
...وبازهم سوسنگرد

مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کتاب "هویزه ،آخرین گامهای اشغالگر"از مجموعه کتابهای "روزشمار جنگ ایران وعراق"حوادث این روز را اینگونه بیان می کند:
یکشنبه 2 آذر 1359 14 محرم 1401 23 نوامبر 1980
امروز بار دیگر دشمن با تدارکاتی سنگین حمله مجددی را از دو محور در جبهه سوسنگرد آغاز نمود . دشمن از روز قبل با پلی که روی کرخه کور در منطقه حویش نیس احداث کرده بود ، یک تیپ را از جنوب این رودخانه عبور داد و در جنوب شرقی سوسنگرد مستقر کرد .

طبق شناسایی اطلاعات سپاه اهواز ، 135 تانک و نفربر و کامیون استعداد این تیپ بود . ( 1 )
سپس دشمن از دو محور هجوم خود را آغاز کرد که هدف اصلی ، بستن راه اهواز سوسنگرد در محور حمیدیه و ممانعت از پشتیبانی نیروهای خودی در جبهه سوسنگرد و در نتیجه تهدید جدی اهواز بود . محور بعدی دشمن نیز حمله مستقیم به سوسنگرد از روستای ابوحمیظه ، با عبور از طریق همین جاده بود .
در محور اول نیروهای عراقی از ساعت 4 بامداد آتش سنگینی را روی مواضع خودی ریختند و در اولین ساعات صبح پیشروی خود را آغاز کردند که سلاحهای ضد زره نیروهای پیاده و تیر مستقیم تانک های ارتش جمهوری اسلامی ضربات سختی به دشمن وارد
ساخت و 17 نفر از نفرات دشمن به اسارت درآمدند . ( 2 )
طبق اظهارات اسرا ، حداقل 3 / 2 قوای مهاجم در این حمله متلاشی شده اند . ( 3 )
در محور دوم نیز عراقی ها به طرف سوسنگرد پیشروی کردند که نیروهای سپاه مستقر در روستای ابوحمیظه به مقابله برخاستند و موفق شدند ضمن متوقف کردن دشمن ، با انهدام 2 تانک و به غنمیت گرفتن 2 کامیون و به اسارت درآوردن 6 نفر از مزدوران ، آنان را وادار به عقب نشینی نمایند . ( 4 )
نیروهای دشمن در حا ل عقب نشینی 30 نفر از اهالی روستای سر راه را به شهادت رساندند و 50 نفر نیز به اسارت گرفتند . همچنین روستاهای ساریه ، فنیخی و آلبو حمادی را نیز غارت کرده و مردم را شکنجه دادند . ( 5 )

رویدادهای دیگردراین روز:
در این روز چند گروه چریکی سپاه حملات متعددی در جبهه آبادان در شمال شرقی بهمنشیر انجام دادند . این عملیات که با آتش توپخانه ارتش حمایت می شد ، دشمن را به چند کیلومتر عقب نشینی وادار کرد . ( 6 )
دشمن نیز به تلافی این تحرکات ، در سطح وسیع و پر حجم اقدام به گلوله باران آبادان کرد که علاوه بر خسارات مالی به اماکن مسکونی و خصوصاً پا لایشگاه شهر ، عده ای از مردم نیز شهید و مجروح شدند . ( 7 )
در جبهه شمال در منطقه اشنویه ، طی یک درگیری که بین نیروهای خودی ( یک گروهان از سپاه ) و حدود دو هزار نفر از نیروهای ضد انقلاب روی داد ، چهار نفر از نیروهای خودی شهید و چند نفر زخمی شدند . ( 8 )
پیرامون دیگر اقدامات ضد انقلاب ، ستاد مشترک خبر داد که حدود دو هزار نفر نیروهای سردار جاف ( که او نیز همانند سایر گروهها از طرف عراق حمایت مالی و لجستیکی می شود ) ، قرار است در چند روز آتی به مناطق بانی زرده ، قلقله و بزمیر آباد حمله کنند . ( 9 )
رادیو امریکا در مورد درگیریهای اخیر سوسنگرد گفت : زد و خوردهای تازه ای بین نیروهای ایران و عراق در شهر سوسنگرد رخ داده است . با این همه ، شواهد موجود حکایت از آن می کند ک ه پیشروی عراقی ها به سوی چندین شهر استان نفت خیز خوزستان به خاطر مقاومت شدید نیروهای مدافع ایرانی به کندی صورت می گیرد . ( 10 )
رادیو قاهره در این باره گفت :
در گزارش های رادیو تهران آمده است که در جریان نبردهای شدید سه روز اخیر و بویژه 24 ساعت گذشته در من طقه سوسنگرد ، صدها عراقی از پای درآمده و دهها تانک و زره پوش و سایر وسایل جنگی سنگین و سبک عراق نابود شده اند . در این میان عراق تنها به 23 کشته از سوی ایران و سرنگون ساختن یک هلیکوپتر اشاره کرده و گزارش های رادیو تهران را تکذیب نکرده است . ( 11 ) 383
به گفته فرمانده یکی از پایگاههای هوایی کشور ، پیش از ظهر امروز جنگنده های ایران در منطقه شمال غربی عراق ، در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه ، عملیاتی انجام دادند که بر اثر آن یک کارخانه بزرگ مواد شیمیائی ، یک کارخانه سیمان ، یک کارخانه برق مربوط به دشمن منهدم گردید .
همچنین در شمال شرقی موصل نیز یک ایستگاه رادار دشمن مورد حمله قرار گرفت و نابود شد . ( 12 )
مسئول دادگاههای انقلاب ارتش ( حجت الاسلام ری شهری ) گفت :
بعضی از مسئولین مشغول بازگرداندن تصفیه شده ها هستند و من احساس می کنم توطئه ای در کار است تا چهر ه دادگاه انقلاب ارتش را زشت جلوه دهند ، در صورتی که من از اول گفتم با این شیوه پاکسازی موافق نیستم و معتقد بودم که این امر باید به دادگاه محول شود ، چون پاکسازی که با آبرو و حیثیت افراد در جامعه مرتبط است ، یک امر قضایی است و حال نیز اگر برگشت دادن تصفیه ش دگان بخواهد بدون ضابطه انجام گیرد ، کار درستی نیست و باید پرونده این افراد کاملاً رسیدگی شود تا اگر واقعاً بی گناه پاکسازی شده اند ، به سر کارخود بازگردند ، ولی آنها که مجرم بوده اند ، اگر جرم آنها طوری است که با انقلاب تطبیق نمی کند ، دیگر باز نگردند حتی اگر متخصص باشند . ( 13 ) (

همچنین رئیس دیوان عالی کشور در یک سخنرانی پیرامون اتهاماتی که جناح مخالف مبنی بر بی اعتقادی خط امام به تخصص مطرح می کنند ، اظهار داشت :
» ما نگفتیم مخالف تخصصیم ؛ این تهمت است ! ما عمرمان را در تعلیم و تربیت گذرانده ایم ؛ این چه تهمتهایی است که می خواهند در جامعه به ما بزنند ؟ این آقای رجائی ، نخست وزیر ، یک معلم شایسته است ، آن هم معلم برجستۀ ریاضیات ؛ آن وقت می گویید شماها قدر تخصص را نمی دانید و می گوئید دین از تخصص جدا است ! این برچسبها به اینها نمی چسبد .
اینها چه کسانی هستند که این حرفها را می زنند ؟ اینها در این جامعه چه می گویند ؟ مگر این افراد امروز در این جامعه پیدایشان شده است که ناشناخته باشند ؟ کابینۀ رجائی ، کابینه متخصص هاست ؛ وزیر نیرو ، دکتر عباس پور ، استاد این فن است ؛ قبل از اینکه وزیر بشود ، استاد این رشته بود . دکتر قندی ، وزیر پست و تلگراف ، دکترای الکترونیک دارد و الان می دانید که وسایل ارتباط جمعی الکترونیکی است ؛ گناهش این است که مسلمان است ! اگر این آدم قرتی بود ، می گفتند تخصص دارد !
وزیر نفت ( تندگویان ) که خداوند پشت و پناهش باشد مهندس نفت است و گناهش این است که بچۀ خانی آباد است ! دکتر باهنر وزیر آموزش و پرورش ، کارشناس تعلیم و تربیت است ، بیست سال در این رشته کار کرده ، گناه ایشان اینست که معلم است و مارک ملیت ندارد .
وزیر علومش یک استاد دانشگاه است . در کجای کابینه تخصص رعایت نشده است ؟ کجای اینها جدایی دین و تخصص است ؟ ما همواره طرفدار رشد و تعالی هستیم ، [ البته ] در خط دین و مکتب ؛ رشد و رفاه بی قید و شرط نمی خواهیم ؛ باید به شرط اسلام باشد . می گفتیم بدانید که دولت و کابینه و تمام خطهای معتقد به خط امام ، تخصص را قبول دارند و نمی خواهند کنار بروند . اینها هم تهمتهائی است در ردیف صدها تهمت دیگر ! ما اصول روشن مربوط به مکتب و تخصص را برشمردیم ، الان هم وزراء دنبال آدمهای با تقوا و متخصص می گردند ، تا آنها را سر کار بیاورند . 14 ) « )
اولاف پالمه ، امروز در سر راه خود به بغداد ، ابتدا در امان ، پایتخت اردن ، با سعدون حمادی وزیر امور خارجه عراق که برای شرکت در کنفرانس سران کشورهای عرب در آنجا بسر می برد ، ملاقات کرد . ( 15 ) وی سپس در بغداد با طارق عزیز ، معاون نخست وزیر عراق دیدار کرد . ( 16 )
رادیو اسرائیل در این باره گفت : طارق عزیز در این دیدار شرایط عراق را برای قطع جنگ تشریح نمود و گفت که عراق مایل است با سازمان ملل همکاری کند . یکی از شرایط عراق آن است که حاکمیت مطلق برشط العرب را به دست گیرد و چند صدکیلومتر از ناحیه مرزی مورد اختلاف به مالکیت عراق درآید . ( 17 ) رادیو لندن نیز گفت : چشم انداز دستیابی به صلح میان ایران و عراق مانند همیشه مبهم است . آقای پالمه نیز نکته ای را که نمایانگر نرمش طرفین باشد ، ابراز نکرده است . پالمه گفته است که اختلاف نظر میان طرفین مخاصمه بسیار شدید و عمیق است و بنابراین نمی توان به فوریت نتایجی به دست آورد . ( 18 )
آن طور که خبرگزاری های یونایتدپرس و آسوشیدپرس گزارش می دهند ، انورسادات دیروز عراق را متهم کرده که با همکاری عربستان سعودی ، کویت و امارات متحده عربی به جنگ علیه ایران دست زده است . سادات گفت : این سه کشور قول داده اند به نوسازی عراق که به علت بی پروایی بچۀ تشنه به خونی ، چون صدام حسین ، کاملاً منهدم شده است ، اقدام کنند …
فقط در دو هفته گذشته پادشاهی عربستان سعودی مبلغ 3 میلیارد دلار به عراق پرداخت کرده است . سادات افزود : آنها به صدام گفته اند که وی می تواند د ر عرض یک هفته ، کار ایران را یکسره کند و نه تنها رهبر خلیج فارس که رهبر دنیای عرب شود . ولی اکنون که جنگ وارد سومین ماه خود شده ، عراق کاملاً منهدم و تخریب شده است . عراق ایران را نیز تخریب کرد و هیچیک از دو طرف تا سه سال قادر به صدور نفت نخواهند بود . سادات در عین حال برای مقابله با طرحهای روسیه ، آمادگی مصر را برای دفاع از کشورهای نفت خیز عرب خلیج ( فارس ) اعلام کرد .
سادات گفت :
اگر ایران لوازم یدکی لازم را برای ماشین های جنگیش دریافت کند ، منطقه خلیج ( فارس )
در معرض تهدید قرار می گیرد . ( 19 )

استانداری خوزستان اطلاعات به دست آمده درباره مناسبات اردن و عراق را چنین گزارش می کند : در مورخ 2 / 9 / 59 ، تعداد 6 خودروی حامل موتور هواپیما جهت تعمیر از طریق التاجی به امان پایتخت اردن آورده شد و 15 خودروی حامل وسایل و تجهیزات نظامی نیز از اردن به پالایشگاه التاجی منتقل شد . ( 20 )

رادیو اسرائیل : به گزارش خبرگزاری کویت دولت هند به ایران قول داده که برای در همشکستن تحریم اقتصادی کشورهای غربی علیه ایران ، قطعات یدکی هواپیما و تانک در اختیار آن کشور قرار دهد … دولت هند اکنون می کوشداز اتحاد شوروی برای ایران نفت تهیه کند . ( 21 )
هفته نامه فایننشال تایمز چاپ لندن نوشت : اطلاعات به دست آمده از سوی بنگاههای کشتیرانی بین المللی حاکی است که عراق و ایران در حال عرضه مجدد نفت خود به بازار جهانی هستند . البته این منابع خبری تردید دارند که ترمینال خارک در ایر ان قادر به کار باشد و همچنین نرخ بسیار بالای بیمه مانع از آن است که کشتی های نفتکش حاضر به بارگیری از خارک بشوند ، اگر چه ایران مدتی است ترمینال لاوان را برای نفت صادراتی آماده کرده ، ولی روشن نیست که نفت مورد معامله استخراجی است یا از انبارهای ذخیره به ترمینال منتقل شده است ؟ ( 22 )
خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد : بعد از گذشت دو ماه از جنگ عراق با ایران ، خبر تولید مجدد نفت توسط کشورهای متخاصم ، نور امیدی را در آسمان نفتی جهان تابانده است . صعود قیمت نفت خام در بازار آزاد که اکنون به 41 الی 42 دلار رسید ه ، متوقف شده است . با وجود توقف صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران و سه میلیون بشکه نفت عراق از اوایل مهرماه ، وضعیت تهیه نفت جهانی فقط دچار اشکالات منطقه ای و خفیف شده است . ( 23 )
رادیو کلن درباره آخرین تصمیمات دولت امریکا در مورد شرایط ایران برای آزادی گروگانهای آن کشور گفت : واشنگتن تاکنون با دو شرط از شروط چهارگانه ایران ، یعنی با اصل عدم دخالت در امور داخلی و همچنین آزاد ساختن موجودی و اعتبارات بانکی ایران در امریکا موافقت کرده است ، در حالیکه در مورد دو شرط باقی مانده ، یعنی استرداد دارا ئی شاه متوفی و ادعاهای حقوقی شهروندان امریکایی ، به دلیل دشواریهای قانونی که دارد ، واشنگتن قادر نیست به خواست ایران گردن نهد . طبق قانون اساسی آمریکا ، دستگاه داوری کاملاً مستقل است و طبق وظیفه ای که در چهارچوب قانون اساسی دارد ، ناگزیر است که به شکایات بخش خصوصی نیز رسیدگی نماید . بنابراین دستگاه اداری کارتر می تواند از طرف دولت آمریکا تنها قول بدهد که از کمک های احتمالی در این زمینه غفلت نکند . ( 24 )

منابع و ما خذ :
1 سند شماره 001784 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : واحد اطلاعات عملیات سپاه اهواز ، 2 / 9 / 1359 .
2 سند شماره 001795 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : واحد اطلاعات سپاه سوسنگرد ، 3 / 9 / 1359 .
3 روزنامه اطلاعات ، 3 / 9 / 1359 .
4 سند شماره 001779 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : واحد اطلاعات سپاه سوسنگرد ، 2 / 9 / 1359 .
5 سند شماره 001776 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : دفتر سیاسی انتظامی استانداری خوزستان ، 2 / 9 / 1359 .
6 روزنامه جمهوری اسلامی ، 2 / 9 / 1359 و روزنامه انقلاب اسلامی ، 4 / 9 / 1359 ، خبرگزاری پارس .
7 روزنامه اطلاعات ، 3 / 9 / 1359 .
8 سند شماره 007021 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : مرکز فرماندهی سپاه ، . 1359/ 9/ 6
9 سند شماره 047481 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : ستاد مشترک ارتش ، . 1359/ 9/ 2
10 خبرگزاری پارس ، » گزارشهای ویژه ، « نشریه 250 ، 3 / 9 / 1359 .
11 ماخذ شماره 10 ، رادیو قاهره ، . 1359/ 9/ 2
12 ماخذ شماره 3 .
13 ماخذ شماره 10 .
14 روزنامه جمهوری اسلامی ، 3 / 9 / 1359 .
15 روزنامه انقلاب اسلامی ، 2 / 9 / 1359 ، یونایتدپرس ، امان .
16 روزنامه انقلاب اسلامی ، 3 / 9 / 1359 ، خبرگزاری فرانسه ، خبرگزاری عراق .
17 ماخذ شماره 10 ، رادیو اسرائیل ، . 1359/ 9/ 2
18 ماخذ شماره 10 ، رادیو لندن ، 2 / 9 / 1359 .
19 خبرگزاری پارس » گزارشهای ویژه ، « نشریه 251 ، 4 / 9 / 1359 ، آسوشیتدپرس و یونایتدپرس ، 3 / 9 / 1359 .
20 سند شماره 001910 مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ : دفتر سیاسی انتظامی استانداری خوزستان ، 8 / 9 / 1359 .
21 ماخذ شماره 10 ، رادیو اسرائیل ، . 1359/ 9/ 2
22 ماخذ شماره 10 ، فایننشال تایمز ، . 1359/ 9/ 2
23 روزنامه انقلاب اسلامی ، 2 / 9 / 1359 ، خبرگزاری پارس ، خبرگزاری فرانسه .
24 ماخذ شماره 10 ، رادیو کلن ، 2 / 9 / 1359 .
مطلب بعدی »